Agenda item
Report of the Head of Governance
Minutes:
1. Appointment of Standing Committees (with Chairmen and Vice-Chairmen) and political Proportionality
A separate vote was taken on the recommendations:
1. That Council note the political balance of the Council is 32 Members of the Conservative Group; 27 Members of the Labour Group; 1 Liberal Democrat, with 3 vacancies
RESOLVED - Council noted the political balance as set out above.
2. That Council agreed the allocation of seats as set out in the table to this report in order to comply with the political balance regulations requiring seats to be allocated proportionately to the
political groups represented on Council;
RESOLVED - Council agreed the allocation of seats as set out in the table to the report.
3. That Council determine whether it wishes to allocate a seat(s) to the member not part of a political group on such Committee as Council may determine.
RESOLVED - Council agreed to the allocation of a seat(s) to the member not part of a political group and in accordance with the circulated schedule Councillor Jack Cohen was allocated a seat on the West Area Planning Sub-Committee
4. That Council determine whether it wishes to continue to use the power in the Local Authority (Public Health, Health and Well-Being Board and Health Scrutiny) Regulations 2013 to exempt the Health and Well Being Board from the requirements for proportionality.
RESOLVED - Council agreed to continue to exempt the Health and Well Being Board from the requirements for proportionality.
5. That Council determine whether (subject to no Member voting against) any other Committees be exempted from the calculation of seats to achieve political balance, and what the representation of each of the Groups should be on that Committee.
RESOLVED - No motion was moved to exempt any other Committees from the calculation of seats to achieve political balance.
The Group secretaries moved their nominations which had been circulated.
Councillor Joan Scannell moved the following amendment
Planning Committee
Councillors Sury Khatri and Councillor Richard Cornelius be appointed as substitute Members on the Committee.
Urgency Committee
Councillors Anthony Finn and Joan Scannell be appointed as substitute Members on the Committee.
Hendon Area Environment Sub-Committee
The following Members are appointed as substitutes:
· Councillor Joan Scannell
· Councillor Sury Khatri
· Councillor Mark Shooter
· Councillor Hugh Rayner
Councillor Jim Tierney moved the following:
East Area Planning Sub-committee
Councillor Anne Hutton be appointed as substitute Member on the Committee
Councillor Eva Greenspan, seconded by Councillor Richard Cornelius moved the appointment of 3 substitutes per group. Upon being put to the vote motion was declared carried.
RESOLVED - That 3 substitutes per Group be appointed.
APPOINTMENT TO COMMITTEES & AREA SUB-COMMITTEES (EXCLUDING PLANNING COMMITTEES)
A block vote was taken on the all the group nominations for Chairman and Vice Chairman of Committees.
Upon being put to the Vote to be taken the Conservative Group nominations for Chairman & Vice - Chairman were declared carried.
RESOLVED - That the Conservative Group nominations for Chairman and Vice-Chairman on Committees be approved.
Upon nominations in the names of Councillors Joan Scannell and Jim Tierney being put to the vote, it was
RESOLVED – That appointments to Committees as set out in Appendix A to the minutes be approved.
APPOINTMENT TO PLANNING SUB-COMMITTEES BY MEMBERS OF THE PLANNING SUB-COMMITTEES
A block vote was taken on the all the group nomination for Chairman and Vice Chairman of the Area Planning Sub-Committees.
Upon being put to the Vote to be taken the Conservative Group nominations for Chairman & Vice - Chairman were declared carried
RESOLVED - That the Conservative Group nominations for Chairman and Vice-Chairman on Area Planning Sub-Committees be approved.
Upon nominations in the names of Councillors Joan Scannell and Jim Tierney being put to the vote, it was
RESOLVED – That appointments to Committees as set out in Appendix A to the minutes be approved.
APPOINTMENT TO BOARDS AND PANELS
A block vote was taken on the all the group nomination for Chairman and Vice Chairman.
Upon being put to the Vote to be taken the Conservative Group nominations for Chairman & Vice - Chairman were declared carried.
2. Appointment of Representatives of the Council to Outside Bodies
Upon nominations in the names of Councillors Joan Scannell and Jim Tierney being put to the vote, it was
RESOLVED - That representatives of the Council to Outside Bodies be appointed to as set out in Appendix B to the minutes.
3. APPOINTMENT OF INDEPENDENT MEMBERS TO THE AUDIT COMMITTEE
RESOLVED -
(1) That Council approves the re-appointment of Richard Harbord and Debra Lewis to be Independent Members of the Audit Committee.
(2) The appointments will be for a fixed term of four years until May 2018.
4. DRAFT CALENDAR OF MEETINGS - 2014/15
Councillor Anthony Finn moved an amendment, that the meeting of Full Council scheduled for 16 September be moved to the 23 September. Upon being put to the vote the amendment was declared carried.
At least ten Members called for a formal division on the voting on the amendment in the in the name of Councillor Anthony Finn. Upon the vote being taken the results of the Division were declared as follows:
For |
Against |
Absent |
|||||
Councillors |
Councillors |
Councillors |
|||||
Maureen Braun |
Rebecca Chalice |
|
|||||
Dean Cohen |
Pauline Coakley Webb |
|
|||||
Melvin Cohen |
Jack Cohen |
|
|||||
Alison Cornelius |
Philip Cohen |
|
|||||
Richard Cornelius |
Geof Cooke |
|
|||||
Tom Davey |
Paul Edwards |
|
|||||
Val Duschinksy |
Claire Farrier |
|
|||||
Anthony Finn |
Ross Houston |
|
|||||
Brian Gordon |
Anne Hutton |
|
|||||
Eva Greenspan |
Andreas Ioannidis |
|
|||||
Helena Hart |
Devra Kay |
|
|||||
John Hart |
Adam Langleben |
|
|||||
Sury Khatri |
Kathy Levine |
|
|||||
David Longstaff |
Kitty Lyons |
|
|||||
John Marshall |
Kath McGuirk |
|
|||||
Graham Old |
Arjun Mittra |
|
|||||
Bridget Perry |
Alison Moore |
|
|||||
Wendy Prentice |
Ammar Naqvi |
|
|||||
Sachin Rajput |
Charlie O-Macauley |
|
|||||
Hugh Rayner |
Alon Or-Bach |
|
|||||
Gabriel Rozenberg |
Reema Patel |
|
|||||
Lisa Rutter |
Barry Rawlings |
|
|||||
Shimon Ryde |
Tim Roberts |
|
|||||
Brian Salinger |
Alan Schneiderman |
|
|||||
Joan Scannell |
Agnes Slocombe |
|
|||||
Daniel Seal |
Jim Tierney |
|
|||||
Mark Shooter |
Amy Trevethan |
|
|||||
Stephen Sowerby |
Laurie Williams |
|
|||||
Caroline Stock |
|
|
|||||
Daniel Thomas |
|
|
|||||
Reuben Thompstone |
|
|
|||||
Peter Zinkin |
|
|
|||||
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||
For Against TOTAL |
32 28 60 |
|
|
|
|
|
|
RESOLVED - That subject to above amendment moving the Council meeting scheduled on 16 September 2014 to 23 September 2014, the Calendar 2014/15 attached at Appendix C to the report be approved.
5. OFFICER AND EXTERNAL PARTNER APPOINTMENTS TO THE HEALTH AND WELL BEING BOARD.
RESOLVED - That Council approve the Officer and external partner appointments to the membership of the Health and Well-Being Board.
6. APPOINTMENT OF POLITICAL ASSISTANTS
RESOLVED -
1. Council is asked to confirm the establishment of two posts of Political Assistants up until the next Annual Meeting of the Council following the full Council election in 2018 and that each of those posts be allocated to the two qualifying Political Groups.
2. The Leaders of the qualifying political Groups be requested to advise the Head of Governance of the wishes of their Groups on the filling of those posts.
Supporting documents:
- Report of the Head of Governance, item 10. PDF 31 KB
- Appendix A - Draft Calendar of Meetings 2014/15, item 10. PDF 32 KB
- Supplemental Report of the Head of Governance, item 10. PDF 56 KB
- Appendix A - Committee Membership Schedule, item 10. PDF 558 KB
- Appendix B - Outside Bodies Schedule, item 10. PDF 569 KB