Agenda and draft minutes

Venue: Hendon Town Hall, The Burroughs, London NW4 4BQ. View directions

Contact: Faith Mwende - Email: faith.mwende@barnet.gov.uk 020 8359 4917 

Items
No. Item

1.

Prayer

2.

Apologies for Absence

    Minutes:

    Apologies for absence had been received from Councillor Reema Patel, Councillor Tim Roberts, Councillor Zakia Zubairi, and Councillor Laurie Williams, who was unwell in hospital. The Council wished him a speedy recovery.

     

    Apologies for lateness had been received from Councillor Helene Richman and Councillor Gill Sargent.

3.

Election of Mayor

    Minutes:

    The Worshipful the Mayor called for nominations for the election of Mayor of the London Borough of Barnet for the ensuing municipal year.

     

    Councillor Richard Cornelius moved, seconded by Councillor Alison Cornelius, that Councillor Caroline Stock be elected Mayor.

     

    Upon being put to the vote the nomination for Councillor Caroline Stock was declared carried.

     

    RESOLVED – that Councillor Caroline Stock be elected Mayor of the London Borough of Barnet for the ensuing municipal year 2019-2020.

     

    Councillor Caroline Stock then left the Council Chamber to robe. Upon her return, she was invested with the badge and chain of the office of Mayor.

     

    THE WORSHIPFUL THE MAYOR COUNCILLOR CAROLINE STOCK IN THE CHAIR

     

    The Worshipful the Mayor thanked the Council for the honour conferred upon her by her election and informed the Council that she would be supporting Home-start and Cherry Lodge as her charities.

     

    The Worshipful the Mayor announced the appointment of Councillor Lachhya Bahadur Gurung to act as Deputy Mayor during her term of office.

     

    The Worshipful the Mayor noted that she would be appointing Rabbi Mariam Berger to act as Mayor’s Chaplain during her term of office.

     

4.

Minutes pdf icon PDF 54 KB

5.

Declarations of Interest

6.

Official Announcements

    Minutes:

    The Worshipful the Mayor noted she was deeply saddened to announce the passing of former Councillor, Mukesh Depala, a young man, hugely respected in the council and the community. Councillors Richard Cornelius, Ruben Thompstone, Daniel Thomas and Barry Rawlings each spoke in remembrance of former councillor, Mukesh Depala.

     

    Council held a minute’s silence.

     

    The Worshipful the Mayor was pleased to announce the results of the Civic Awards held on 3rd April 2019 that were presided over by former Mayor, Councillor Ruben Thompstone. She advised Council that 10 Civic Award framed vellums had been given for: -

    ·         Lifetime Achievement to: Peter Cragg, Olive Dawes and John Barry Russell.

    ·         Outstanding Service to the Community to: Rosa Croci, Reverend Peter Liddlelow, Jocelyn McAuliffe, Reverend Helen Shannon, Maxine Weber and to The Clitterhouse Farm Project; and

    ·         In the Young Citizens Category to the SOS – Stamp Out Stigma Mental Health team, Hendon School.

     

    The Worshipful the Mayor also noted that Councillor Thompstone had visited Kreis Siegen Wittgenstein in Germany to deliver the signed Council resolution to reaffirm relations on the 70th anniversary of the municipal link.

     

    Congratulations were given to James Davis, a local Barnet boy and former Councillor Agnes Slocombe’s grandson, who had won the Men's Foil British Nationals Championship in April and was now training for a place in the 2020 Olympics.

     

    On behalf of the Council, the Worshipful the Mayor congratulated Saracens for winning their third successive European Champions Cup after beating Leinster in the final in Newcastle on 11th May 2019.

7.

Appointment of the Leader pdf icon PDF 42 KB

    Minutes:

    Following the resignation of Councillor Richard Cornelius, the Worshipful the Mayor called for nominations for a new leader.

     

    Councillor Richard Cornelius moved that Councillor Daniel Thomas be elected Leader of the Council for the remainder of the Council term until May 2022. This was duly seconded by Councillor Jennifer Grocock. 

     

    Councillor Ross Houston moved that Councillor Barry Rawlings be elected Leader of the Council for the remainder of the Council term until May 2022. This was duly seconded by Councillor Pauline Coakley Webb.

     

    The Mayor moved to the vote and votes were recorded as follows:

     

    For Councillor Daniel Thomas - 38

    For Councillor Barry Rawlings - 21

     

    RESOLVED – that Councillor Daniel Thomas be elected Leader of the Council for the remainder of the Council term until May 2022.

8.

Noting the Appointment of the Deputy Leader

9.

Noting the Appointment of the Leader of the Opposition

10.

Report of the Leader

11.

Report of the Monitoring Officer - Political Proportionality pdf icon PDF 596 KB

    Minutes:

    Council considered the Calculation of Political Balance (proportionality) report which provided for the seats on each committee to be correctly allocated in accordance with legislation on proportionality.

     

    RESOLVED that:

     

    1.    Council note the political balance of the Council is:

    ·         38 Members of the Conservative Group;

    ·         24 Members of the Labour Group; and

    ·         1 Independent Member

     

    2.    Council note that the it was agreed on 5 March 2019 to waive the political balance requirement for the Health Overview & Scrutiny Committee to enable the Labour Group to appoint 4 Members instead of their strict entitlement of 3 committee seats.

     

12.

Report of the Head of Governance - Appointments to Committees pdf icon PDF 148 KB

    Additional documents:

    Minutes:

    Council considered the nominations for appointments to Committees and other bodies as set out in Appendix A and Appendix B.

     

    The Worshipful the Mayor noted that a block vote would be taken on the Conservative nominations for Vice-Chairman as there was no contest for these roles. A vote was taken on the nominations for Vice-Chairman which was unanimously carried.

     

    The Worshipful the Mayor noted that a block vote on the nominations for Chairman. Councillor Alex Prager moved the Conservative nominations in his name and Councillor Arjun Mittra moved the Labour nominations in his name.

     

    Upon the Conservative nominations being put to the vote, the votes were declared as follows:

     

    For

    38

    Against

    21

    Abstain

    0

    Absent

    4

    Total

    63

     

    Upon the Labour nominations being put to the vote, the votes were declared as follows:

     

    For

    21

    Against

    38

    Abstain

    0

    Absent

    4

    Total

    63

     

    The Conservative nominations were declared carried.

     

    The Worshipful the Mayor noted that a separate vote would be taken for the bodies and appointments where there was a competition for Membership as follows:

     

               Health and Wellbeing Board

               Children’s Partnership Board

               Safer Communities Partnership Board

               Lead Member for Children’s Services

               Lead Member for Strategic Planning and Placemaking

               Lead Member for Policing and Community Safety

               North Central London Joint Health Overview and Scrutiny Committee

               West London Economic Prosperity Board

               Diabetes Champion

               Natural Environment Champion

               Design and Heritage Champion

               Ageing Well and Mental Health Champion

               Small Business Champion

               NCL Joint Commissioning Committee

     

    Upon the Conservative nominations being put to the vote, the votes were declared as follows:

     

    For

    37

    Against

    21

    Abstain

    1

    Absent

    4

    Total

    63

     

    Upon the Labour nominations being put to the vote, the votes were declared as follows:

     

    For

    21

    Against

    37

    Abstain

    1

    Absent

    4

    Total

    63

     

    The Conservative nominations were declared carried.

     

    A vote was taken on the remaining nominations in Appendix A that were uncontested which were unanimously carried.

     

    A vote was taken on the Non-Councillor appointments in Appendix B which were unanimously carried.

     

    RESOLVED:

     

    1.    That the nominations for Chairman and Vice-Chairman as put forward by the Conservative Group in Appendix A be agreed.

     

    2.    That the Conservative Group nominations for the following bodies as set out in Appendix A be approved:

    ·         Health and Wellbeing Board

    ·         Children’s Partnership Board

    ·         Safer Communities Partnership Board

    ·         Lead Member for Children’s Services

    ·         Lead Member for Strategic Planning and Placemaking

    ·         Lead Member for Policing and Community Safety

    ·         North Central London Joint Health Overview and Scrutiny Committee

    ·         West London Economic Prosperity Board

    ·         Diabetes Champion

    ·         Natural Environment Champion

    ·         Design and Heritage Champion

    ·         Ageing Well and Mental Health Champion

    ·         Small Business Champion

    ·         NCL Joint Commissioning Committee

    3.    That the remaining nominations that were uncontested as set out in Appendix A be agreed.

     

    4.    That Council approve the Independent, Co-opted, Partner and Officer Members of Committees whose membership is expiring, as follows:

    ·         Audit Committee: Geraldine Chadwick to 20 May 2023.

    ·         Local Pension Board: Stephen Ross to 20  ...  view the full minutes text for item 12.

13.

Report of Head of Governance - Appointments to Outside Bodies pdf icon PDF 235 KB

    Additional documents:

    Minutes:

    Council considered the nominations for appointments to Outside Bodies as set out in Appendix A, Appendix A1, Appendix B and Appendix C.

     

    Councillor Alex Prager moved the Conservative nominations in his name and Councillor Arjun Mittra moved the Labour nominations in his name.

     

    The Worshipful the Mayor noted that a separate vote would be taken for the outside bodies where there was a competition for Membership as follows:

     

    ·         Colindale Communities Trust

    ·         Eleanor Palmers Trust

    ·         Lancelot Hasluck Trust, East Barnet

    ·         London Youth Games Ltd

    ·         SACRE – one position

    ·         Youth Sport and Leisure Foundation

     

    Upon the Conservative nominations being put to the vote, the votes were declared as follows:

     

    For

    37

    Against

    21

    Abstain

    1

    Absent

    4

    Total

    63

     

    Upon the Labour nominations being put to the vote, the votes were declared as follows:

     

    For

    21

    Against

    37

    Abstain

    1

    Absent

    4

    Total

    63

     

    The Conservative nominations were declared carried.

     

    The Worshipful the Mayor noted that a block vote would be taken on the remaining uncontested nominations in Appendices A and A1. The nominations were put to the vote and unanimously carried.

     

    The Worshipful the Mayor noted that a separate vote would be taken for the outside body subject to political proportionality as set out in Appendix B where there was a competition for Membership as follows:

     

    ·         London Councils - Transport and Environment Committee

     

    Upon the Conservative nominations being put to the vote, the votes were declared as follows:

     

    For

    37

    Against

    21

    Abstain

    1

    Absent

    4

    Total

    63

     

    Upon the Labour nominations being put to the vote, the votes were declared as follows:

     

    For

    21

    Against

    37

    Abstain

    1

    Absent

    4

    Total

    63

     

    The Conservative nominations were declared carried.

     

    The Worshipful the Mayor noted that a block vote would be taken on the remaining uncontested nominations in Appendix B. The nominations were put to the vote and unanimously carried.

     

    A vote was taken on the Officers appointments to Outside Bodies as set out in Appendix C which was unanimously carried.

     

    RESOLVED:

     

    1.    That the Conservative Group nominations for the following bodies be agreed:

    ·         Colindale Communities Trust

    ·         Eleanor Palmers Trust

    ·         Lancelot Hasluck Trust, East Barnet

    ·         London Youth Games Ltd

    ·         SACRE – one position

    ·         Youth Sport and Leisure Foundation

     

    2.    That the remaining uncontested nominations in Appendices A and A1 be agreed.

     

    3.    That the Conservative Group nominations for the following body be agreed:

    ·         London Councils - Transport and Environment Committee

     

    4.    That the remaining uncontested appointments to outside bodies subject to political proportionality as set out in Appendix B be agreed.

     

    5.    That Council approve the Officers appointments to Outside Bodies as set out in Appendix C.

14.

Report of the Head of Governance - Appointment of Chief Officer pdf icon PDF 226 KB

15.

Report of the Constitution & General Purposes Committee pdf icon PDF 161 KB